چاپ        ارسال به دوست

نامه کانون سراسری مرغداران مرغ تخم‌گذار به رییس جمهور منتخب

نامه کانون سراسری مرغداران مرغ تخم‌گذار به رییس جمهور منتخب در خصوص مشکلات پیش روی تولیدکنندگان

سید فرزاد طلاکش دبیرکل کانون سراسری مرغداران مرغ تخم‌گذار طی نامه ای به رییس جمهور منتخب در خصوص موارد جدی و آسیب‌رسانی که در آینده نزدیک دولت و بخصوص مردم شریف ایران و تولیدکنندگان محصول بسیار استراتژیک تخم‌مرغ را تهدید می‌نماید؛ به شرح زیر مطرح و ابلاغ راهکارهای مورد نظر و همچنین دستور فوری و مساعد ایشان را به متولیان ذیربط خواستار شد.

                                                                                             

     بسمه‌تعالی

 

جناب آیت اله رئیسی

رئیس‌جمهور محترم منتخب

با سلام؛

احتراماً ضمن تبریک مجدد انتخاب آن ارجمند؛ به‌عنوان کانون سراسری مرغداران مرغ تخم‌گذار لازم است مواردی جدی و آسیب‌رسان که در آینده نزدیک دولت جنابعالی و بخصوص مردم شریف ایران و تولیدکنندگان محصول بسیار استراتژیک تخم‌مرغ را تهدید می‌نماید به استحضار رسانیده و درخواست نماییم نسبت به راهکارهای مورد نظر عنایت ویژه داشته و دستور فوری و مساعد آن بزرگوار را به متولیان ذیربط که امیدوار است از شایستگان مورد نظر باشند ابلاغ فرمایند.

۱– صنعت مرغ تخم‌گذار با حداکثر ۱۷۲۰ واحد مرغ تخم‌گذار که قادر به تأمین کامل تخم‌مرغ کشور با حداقل سرانه ۲۵۰ عدد در سال برای هر نفر بانضمام حداقل ۲۰۰ هزار تن صادرات خواهد بود به دلیل بی‌تدبیری و سوء مدیریت، چالش‌های حاصل از اختصاص ارز ترجیحی و فسادهای حاشیه‌ای آن در تمام زنجیره از بخش دولتی تا صنفی و بسیاری از عوامل دیگر در شرایطی قرار گرفته که مرغداران به دلیل ضررهای تا ۴ هزار تومان در هر کیلوگرم طی ماههای گذشته، گرانی جوجه یکروزه تخم‌گذار، عدم وجود نقدینگی کافی که چندین برابر گذشته مورد نیاز است، بی اعتمادی به آینده تصمیمات مدیران، سامانه های متعدد که فقط ابزاری برای ایجاد امضاهای طلایی و چپاول تولیدکنندگان به اشکال مختلف شده  است، از تولید باز مانده و یا مرغان خود را روانه کشتارگاه کرده یا اینکه با حداقل ظرفیت در مرغدارای خود فعالیت می کنند.

۲– سوء مدیریت در صدور حواله نهاده ها در بازارگاه و بدنبال آن مشکلات بسیار جدی تحویل نهاده و حمل ونقل آن به یک ابر چالش تبدیل شده و لازم است برای آن تصمیمی انقلابی با مسئولیت پذیری تشکل های صنفی ذیربط آن در صنعت طیور اتخاذ شود.

۳– ارز ترجیحی که فقط برای دو قلم از بیش از ۲۰ قلم نهاده ، دارو و واکسن مصرفی اختصاص می یابد به ابزاری برای سردرگمی ، سو ء استفاده ، سود جویی و امضای طلایی و همچنین چکشی بر سر تولیدکنندگان در دست عوامل دولتی و حاکمیتی شده است بدون اینکه سودی از این تخصیص به تولید کننده یا     مصرف کننده برسد و نتیجه آن برخودهای تعزیراتی اشتباه و هزینه زا از جیب بیت المال و نهایتاً سرکوب تولید شده و مطمئناً آثار بدتر آن در ماههای آتی بخصوص در زمستان بروز خواهد کرد.

۴– نابسامانی امور کارشناسی که بدون اعتماد به تشکل های ملی صنفی که صاحبان اصلی این سرمایه هستند وجود دارد ناشی از ضعف شدید مدیریتی این بخش از دولت چنان متبلور است که نه تنها 2 وزارتخانه متولی دست به گریبان همدیگر هستند بلکه حتی در یک وزارتخانه اصلی نیز ۲ معاون     تصمیم گیر با یکدیگر به تفاهم نمی رسند و مقام عالی ذیربط نیز منفعل با موضوع نتوانسته است این بحث را سرو سامان مناسب برساند که جای بسی تأمل است.

لذا از محضر آن ارجمند استدعا دارد:

۱–  در انتخاب وزیر محترم جهاد کشاورزی یا حداقل معاونین امور تولیدات دامی و معاون بازرگانی این وزرات از تشکل های مرتبط حتماً نظرخواهی شود.

۲– بنابر نکاتی که قطعاً از سایر بخش ها به استحضار رسیده است ، حذف ارز ترجیحی از صنعت طیور و پرداخت یارانه مستقیم آن به مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با روش های مشخصی که تشکل های صنفی معین می کنند از درخواست های اکید می باشد.

۳– خروج دولت از بحث قیمت گذاری دستوری که طی ۲۰ سال گذشته بطور مستند محکوم به شکست شده و جز هزینه برای مردم و سرکوب تولید آثاری از خود بجا نگذاشته است از مطالبات جدی صنعت در راستای حفظ تولید و توسعه پایدار این صنعت بسیار مهم و استراتژیک است . البته نقش حاکمیت در    سیاست گذاری و نظارت مطلوب با همکاری بخش صنفی همواره مورد تأکید بوده ولی دخالت در امور اجرایی و قیمت گذاری بایستی حذف جدی شود.

۴– واگذاری امور اجرایی غیر حاکمیتی به تشکل های ملی فراگیر بالا دستی بخصوص در حوزه طیور که آمادگی کامل برای مدیریت اجرایی موضوع را دارند بطور جدی در دستور کار قرار گرفته و تضامین و تعهدات لازم نیز برای اطمینان حاکمیت از صحت و دقت در اجرای امور اخذ شود.

                                                                                                                                                                     سید فرزاد طلاکش

                                                                                                                                                                             دبیر کل  


١١:٢٧ - شنبه ٩ مرداد ١٤٠٠    /    شماره : ٧٠    /    تعداد نمایش : ٧٩٠