چاپ        ارسال به دوست

در گفتگو با دبیرکل انجمن ملی طیور ایران مطرح شد که نامه‌ای از این انجمن به رئیس‌جمهور منتخب ارائه گردید

انجمن ملی طیور ایران در نامه‌ای به رئیس‌جمهور جدید کشور، خواستار پایان دادن به سیاست ارز ترجیحی شدند

اولین اقدام ضد فساد را رقم بزنید

بخش زیادی از ۸ میلیارد دلار اختصاص یافته به کالاهای اساسی، صرف واردات نهاده با دلار ۴۲۰۰ تومانی شد اما در عمل قیمت فقط «کمی کمتر» از نرخ جهانی است. البته قیمت دولتی بسیار کمتر است (هر کیلو کنجاله سویا و ذرت دامی به ترتیب ۳۶۰۰ و ۱۷۰۰) ولی ما نرخ نهاده در بازار آزاد را ملاک قرار داده‌ام چون پرورش‌دهندگان بخش بسیار کمی (بین ۱۰ تا ۳۰) از محصول مورد نیاز را در بازارگاه تهیه می‌کنند. نرخ تخیلی بازارگاه، به قول معروف پرت‌تر از آن است که به حساب آورده شود. اعضای انجمن ملی طیور ایران و شماری از تشکل‌های زیرمجموعه آن، طی نامه‌ای به رئیس جمهور جدید خواستار حذف ارز ترجیحی برای واردات نهاده شده و در توصیف نتایج آن نوشته‌اند: «نه تنها باری از دوش تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان برنداشت بلکه زمینه‌های انحراف، فساد و سوداگری را در تمام زیربخش‌های خصوصی و دولتی فراهم آورد تا اولین اقدام ضدفساد دولت جدید باشد».

آنها بر این اعتقاد هستند که یارانه را به جای واردات باید به تولیدکننده و مصرف‌کننده (دهک‌های آسیب‌پذیر) اختصاص داد، پرونده قیمت‌گذاری دولتی و دستوری و ارز چندنرخی برای همیشه بسته شود. 

وعده‌ای که محقق نشد

دکتر سید فرزاد طلاکش، دبیرکل انجمن ملی طیور ایران اظهار داشت: «یکی از جداول تهیه و ضمیمه‌ شده در نامه اخیر انجمن به رئیس‌جمهور نشان می‌دهد که بسیاری از مباحث مطرح شده درباره قیمت مرغ واقعیت ندارد و شانتاژ است». وی به سهم درصدی مرغ از سبد هزینه کلی سبد خوراک خانوارها در مقطع ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۹ اشاره دارد. طبق جدول ارائه‌شده این متغیر از ۰.۰۳ در سال ۱۳۹۱ به ۰.۰۲۷ درصد کاهش یافته است.

لازم به ذکر است که در ماهای پایانی سال ۱۴۰۰ نمایندگان مجلس شورای اسلامی بالاخره حذف کامل ارز ترجیحی برای واردات اقلام اساسی را در دستور کار قرار دادند. قرار شد که به تدریج اما ظرف مدتی کوتاه به پرونده جنجالی این نوع ارز پایان داده شود اما این وعده تاکنون محقق نشده است. باید دید دولت جدید برای حل این معضل پرهزینه و رانت‌زا چه سیاستی در پیش می‌‌گیرد؟


١٤:١٤ - شنبه ٢٣ مرداد ١٤٠٠    /    شماره : ٧٢    /    تعداد نمایش : ٧٦٣